Print this page
Monday, 26 July 2010 23:43

US Grappling Junior Championships 2010

Written by
Rate this item
(0 votes)
Abmar Barbosa & the Goat Abmar Barbosa & the Goat US Grappling

US Grappling held their fifth Junior Championships on Saturday, July 10th, 2010.  This is a different kind of jiu jitsu tournament- an event for just children and teens, with double elimination for all divisions, complete with an inflatable moon bounce for the kids! 

Lloyd Irvin's children took home top honors, standing out in an impressive field of over 30 teams, including Saulo Ribiero, Yamasaki Academy, BJJ Revolution Team, De la Riva, American Top Team, and more than a dozen others who traveled to Virginia from as far away as Florida, Ohio, and Philadelphia.

See the Tournament Results Below


junior2010
Notable jiu jitsu champion (and 2010 black belt Pan Jiu Jitsu finalist, Robert Drysdale black belt) Abmar Barbosa stopped by to show support of the event.  Here, he is pictured with US Grappling tournament director Andrew Smith.

Information about the event can be found at www.usgrappling.us.

RESULTS

No Gi Advanced
68-77 lbs
Ages 9-11
1st – Romeo Gilmore (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Kai Lockhart ( Pedro Sauer / LINXX Academy)
3rd – Allahna Awad (Lloyd Irvin / Camp Springs)

77-89 lbs
Ages 11-14
1st – Jeremiah Robinson (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Joseph Scott (Balance / Baltimore BJJ)
3rd – Justin Waters (Lloyd Irvin / Camp Springs)

97-108 lbs
Ages 12-14
1st – Ti-Jean Awad (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Moises Maittre (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Thomas Mullen (Yamasaki / Yamasaki Training Center)

111-117 lbs
Ages 12-14
1st – Christopher Tran (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Ross Olexa (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Marquis Whitlow (Lloyd Irvin / Camp Springs)

105-120 lbs
Ages 14-17
1st – Jamil Hill-Taylor (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Forest Lee (Satsuma)
3rd – Nick Page (Yamasaki / Yamasaki Training Center)

133 – 135 lbs
Age 16
1st – Austin Ulry (Hayastan / IMB)
2nd – Justin White (Pedro Sauer / World Class)

135 – 139 lbs
Ages 14-17
1st – Cedric Bryant (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Justin White (Pedro Sauer / World Class)
3rd – Nathias Mansel (Satsuma)

147 lbs and up
Ages 15-17
1st – Derrick Holmes (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Logan Mansel (Satsuma)
3rd – Joshua Smalley (Lloyd Irvin / Camp Springs)

No Gi Intermediate
51-55 lbs
Ages 6-7
1st – Mason Hollis (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Riley Sheng (Clinch Academy)

50-59 lbs
Ages 9-11
1st – Brendan Bill (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Tito Nunez (Yamasaki / Rockville)
3rd – Hannah Forsyth (Pedro Sauer / World Class)

61-73 lbs
Ages 8-10
1st – Seth Fillers (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Trey Anderson (VBAMA)
3rd – Elijah Dorsey (Lloyd Irvin / Camp Springs)

71 lbs
Ages 11-13
1st – Joey Prata (MAMMA’s Boys)
2nd – Timothy Triguero (Balance / Baltimore BJJ)

85-89 lbs
Ages 12-14
1st – Shawn Suser (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Rebecca Forsyth (Pedro Sauer / World Class)
3rd – Zach Leher (MAMMA’s Boys)

95-96 lbs
Ages 11-12
1st – Thomas Mechling (Yamasaki / Yamasaki Training Center)
2nd – Joey Dongoski (Grapplers Guild / MMA Institute)
3rd – Corey Dorsey (Lloyd Irvin / Camp Springs)

109-112 lbs
1st – Steven Parsons (Team Combat / Combat Sports Center)
2nd – Sydney Allen (Pedro Sauer / World Class)

129-139 lbs
1st – Jaron Smith (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Savannah Weatherford (Pedro Sauer / World Class)
3rd – Sherwen Triguero (Balance / Baltimore BJJ)

147-153 lbs
Ages 14-15
1st – Trystan Balderston (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Adam Hale (Team Combat / Combat Sports Center)
3rd – John Rivera (Pedro Sauer / One Spirit)

155 and up
Ages 14-17
1st – TC Li (Satsuma)
2nd – Dericka Anderson (Lloyd Irvin / Camp Springs)

No Gi Beginner
44-50 lbs
Age 6
1st – Mia Broadway (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Joey Yourgevidge (de la Riva / Conquest BJJ)

55-64 lbs
Ages 6-9
1st – Alex Ramos (Trident Academy)
2nd – Keven Elliott (Lloyd Irvin / Crazy 88)
3rd – Amier Wynn (Norfolk Karate Academy)

65-73 lbs
Ages 8-10
1st – Gavin Corbe (Pedro Sauer / LINXX Academy)
2nd – Muhammad Jafri (de la Riva / Conquest BJJ)
3rd – Ryan Smith (Lloyd Irvin / Camp Springs)

81-85 lbs
Ages 10-12
1st – Braxton Thomas (Lloyd Irvin / The Lab)
2nd – Star Chase (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Johnnie Owens (Satsuma)

88-97 lbs
Ages 6-10
1st – Jacob Bringham (Trident Academy)
2nd – Jael Winsett (Yamasaki / Rockville)
3rd – Alex Oates (Saulo Ribeiro / Hybrid Training Center)

90-97 lbs
Ages 11-12
1st – Theresa Blaz (Team Mannon / Tech MMA)
2nd – Rebecca Bringham (Trident Academy)

100-119 lbs
Ages 13-15
1st – Eric Jamieson (Yamasaki / Springfield)
2nd – DeAndre Corbe (Pedro Sauer / LINXX Academy)
3rd – Vincient Arnold (Pedro Sauer / Hybrid Academy)

100-132 lbs
Ages 10-12
1st – Austin Snyder (Trident Academy)
2nd – Jacob Plunkett (Pedro Sauer / Hybrid Academy)
3rd – Robby Saavedra (Saulo Ribeiro / Hybrid Training Center)

129-150 lbs
Ages 14-17
1st – Elciley Freitas (American Top Team)
2nd – Patrick Chung (Hayastan / IMB)
3rd – Austin Moore (Lloyd Irvin / Crazy 88)

153-168 lbs
Ages 14-17
1st – Robert Hall (Ludus Martial Arts)
2nd – Chase Moss (Patrick Henry High School)
3rd – Robert Gooch (Leo Dalla)

195 lbs and up
Age 17
1st – Danny Johnson (Patrick Henry High School)
2nd – Rodney Furr (Satsuma)
3rd – James Hartwell (Maryland BJJ)

Teen Blue Belt
135-137 lbs
1st – Cedric Bryant (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Justin White (Pedro Sauer / World Class)
3rd – Kiana Washington (Lloyd Irvin / Camp Springs)

147 and up
1st – Derrick Holmes (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Logan Mansel (Satsuma)
3rd – Jacob Mullen (Yamasaki / Yamasaki Training Center)

Gi Advanced
68-77 lbs
Ages 9-11
1st – Kai Lockhart (Pedro Sauer / LINXX Academy)
2nd – Allahna Awad (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Romeo Gilmore (Lloyd Irvin / Camp Springs)

77-97 lbs
Ages 11-14
1st – Jeremiah Robinson (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Moises Maittre (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Justin Waters (Lloyd Irvin / Camp Springs)

108-119 lbs
Ages 12-13
1st – Ross Olexa (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Marquis Whitlow (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Thomas Mullen (Yamasaki / Yamasaki Training Center)

102-114 lbs
Ages 14-17
1st – Jamil Hill-Taylor (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Christopher Tran (Lloyd Irvin / Crazy 88)
3rd – Ti-Jean Awad (Lloyd Irvin / Camp Springs)

136 lbs and up
1st – Joshua Smalley (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Angelo Claiborne (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Dalton Robinson (Satsuma)

Gi Intermediate
51-55 lbs
Ages 6-7
1st – Riley Sheng (Clinch Academy)
2nd – Mason Hollis (Lloyd Irvin / Crazy 88)

50-61 lbs
Ages 9-11
1st – Brendan Bill (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Tito Nunez (Yamasaki / Rockville)
3rd – Hannah Forsyth (Pedro Sauer / World Class)

63-73 lbs
Ages 8-11
1st – Seth Fillers (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Elijah Dorsey (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Timothy Triguero (Balance / Baltimore BJJ)

85-98 lbs
Ages 13-14
1st – Shawn Suser (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Rebecca Forsyth (Pedro Sauer / World Class)
3rd – Kevin Stumme (Balance / Baltimore BJJ)

89-99 lbs
Ages 10-12
1st – Corey Dorsey (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Joey Dongoski (Grapplers Guild / MMA Institute)
3rd – Marco Rodriguez (Lloyd Irvin / Camp Springs)

101-112 lbs
Ages 12-14
1st – Steven Parsons (Team Combat / Combat Sports Center)
2nd – Thomas Mechling (Yamasaki / Yamasaki Training Center)

129-139 lbs
Ages 12-13
1st – Jaron Smith (Lloyd Irvin / Crazy 88)
2nd – Cameron Alston (Balance / Baltimore BJJ)
3rd – Dalton Ernst (Balance / Baltimore BJJ)

133 and up
Ages 14-17
1st – Austin Ulry (Hayastan / IMB)
2nd – Adam Hale (Team Combat / Combat Sports Center)
3rd – TC Li (Satsuma)

Gi Beginner
44-50 lbs
Age 6
1st – Mia Broadway (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Joey Yourgevidge (de la Riva / Conquest BJJ)

55-64 lbs
Ages 6-9
1st – Jaylen Dick (Lloyd Irvin / Camp Springs)
2nd – Alex Ramos (Trident Academy)
3rd – Jared Esteban (Pedro Sauer / LINXX Academy)

65-68 lbs
Ages 8-10
1st – Gavin Corbe (Pedro Sauer / LINXX Academy)
2nd – Dylan Cain (Leo Dalla)
3rd – Ryan Smith (Lloyd Irvin / Camp Springs)

70-73 lbs
Ages 8-10
1st – Odysseus Augeros (Formula BJJ)
2nd – Muhammad Jafri (de la riva / Conquest BJJ)
3rd – Natalie Yourgevidge (de la riva / Conquest BJJ)

77-85 lbs
Ages 10-12
1st – Braxton Thomas (Lloyd Irvin / The Lab)
2nd – Star Chase (Lloyd Irvin / Camp Springs)
3rd – Mikee Pou (Leo Dalla)

88-95 lbs
Ages 6-9
1st – Alex Oates (Saulo Ribeiro / Hybrid Training Center)
2nd – Colleen Rink (Saulo Ribeiro / Hybrid Training Center)
3rd – Jael Winsett (Yamasaki / Rockville)

90-107 lbs
Ages 10-12
1st – Jacob Plunkett (Pedro Sauer / Hybrid Academy)
2nd – Theresa Blaz (Team Mannon / Tech MMA)
3rd – Rebecca Bringham (Trident Academy)

100 – 110 lbs
Ages 13-15
1st – DeAndre Corbe (Pedro Sauer / LINXX Academy)
2nd – Vincient Arnold (Pedro Sauer / Hybrid Academy)
3rd – Eric Jamieson (Yamasaki / Springfield)

129-138 lbs
Ages 11-12
1st – Patrick Chung (Hayastan / IMB)
2nd – Scott Lewis (Edge MMA / VA TKD)
3rd – Joey McKay (Formula BJJ)

141-156 lbs
Ages 14-17
1st – Elciley Freitas (American Top Team)
2nd – Daniel Honeycutt (Satsuma)
3rd – Austin Moore (Lloyd Irvin / Crazy 88)

177 lbs and up
1st – Rodney Furr (Satsuma)
2nd – LJ Hand (BJJ Revolution / Revolution BJJ)
Ages

Read 5904 times Last modified on Monday, 26 July 2010 23:55
Staff Writer

201001_fc_royler_250x325Get Video, Techniques, Interviews and Interviews in BJJ LEGENDS, Jiu-Jitsu Magazine.

World Famous, International, All Styles, Families and Lineages.

 

 

 

 

010-011_bjjlegends-iss2

 

www/BJJLegends.com/store